Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

haber

Merlin'in Kazanı > Haberler > PlayStation 4

Playstation 4, Xbox One'ı ikiye katladı

Sony ağırlığını koymaya başladı

Ersin Kılıç - 20.03.2017 10:45
Ersin Kılıç - 20.03.2017 11:45
Sony ve Microsoft arasındaki rekabet bildiğiniz gibi birkaç nesildir devam ediyor. Bir önceki konsol jenerasyonunda neredeyse kafa kafaya giden rekabet bu jenerasyonda ise eşit başlasa da Sony liderliğine çoktan dönmeye başladı. Bunun sebepleri olarak Microsoft'un oyun politikası gösterilse de firmanın tamamen Scorpio'ya odaklanması ve Xbox One'ı biraz boşlamasını da gösterebiliriz.Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Hal böyle olunca Playstation 4, çıkan özel oyunlar ile birlikte hem genel kanı hem de satışlarda arayı iyice açmış durumda. Hatta geçtiğimiz yılın açıklanan verilerine baktığımızda konsol piyasasının %57'lik kısmını elinde bulunduran Sony'nin Microsoft'u bu konuda ikiye katladığı da gözükmekte.

Bu konuda analizler yapan IHS Markit firmasının raporlarına baktığımızda Sony'nin oyun sektöründe hem Playstation 4 nezdinde hem de firma olarak rakiplerine fark attığını görüyoruz. 2016 yılında Sony konsollarından 19.7 milyar dolar kâr elde edildiği rapor edilmiş. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

2016 yılında konsol marketi konusunda PS4 yaklaşık 18 milyar dolara imza atarken Xbox One'a baktığımızda 9.5 milyar dolar civarında olduğunu görüyoruz. Bu iki konsolun ardından ise Nintendo'nun DS ve 3DS modelleri toplamda yaklaşık 2.5 milyar dolar ile listede 3. sıraya yerleşmiş. Firma nezdinde 2015, 2016 ve 2017 dönemleri ele alındığında artış gösteren tek firma ise Sony olmuş durumda. Aşağıdan firmanın yayınlamış olduğu istatistiklere göz atabilirsiniz.Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.


yorumlar (27)
MK Okuru
 
 
 
Seviye: 1
matrix, 20.03.2017 22:28 (0)
Microsoft u anlamak gerçekten çok güç.
Şimdi Scorpio'dan önce ONE'ı kurtarmak için yaptığı tonla iyi şeyler, güzel atılımlar.
Baktı ONE dan ümit yok, PC 'ye asıldılar bir nevi konsollarını gözden çıkardılar.
Sonra Scorpio'yu tanıtıp, üstüne daha önce yaptığı atılımları dahada desteklediler.
Tamamda PC ye bu kadar destek niye ? Scorpio dünyanın en güçlü en iyi konsolu olacak olsa ne yazacak bu durumda ? Scorpio u sattıracak güç 4K mı ? Microsoft bu kadar salak mı ?
Ee Konsol PC hibriti bir şey de at ortaya. Geriye uyumluluk ekmeğine sür tamam.
XBox neden var ? Bütün bunlara yapılan yatırım yerine Sony gibi exclusive kassaydın yine satardın o konsolu ve Microsoft.
Şimdi bir şeyler deniyorsun ama insanlar muhtemel yapacağın şeyin sonunda sana şunu soracak ; Xbox neden var ?
Konsol-PC kafasında Steamde gitti kontrolcüsüyle kaldı. MSI yapıyor, Asus yapıyor.
Nintendo el konsoluyla bir şeyleri birleştirip ev konsolu diyor ama günün sonunda hep Sony kazanıyor. Platformunu oyunla güçlendirebilirsin.
XBox ı çok anlamsız kıldılar ve bu işin sonunda ne çıkarsa çıksın, Scorpio update edilebilir bile olsa PC ye benzer bir klon konsolu kimse tercih etmez, aynı mantıkta adam gider PC alır daha özgür bir dünyası olur. Bilemedim.. benim düşündüğümün 10 katı düşünüyorlar gibisinden gereksiz kelimeler kullanmıyacağım. En nihayetinde gözümüzde büyüttüğümüz bu kararlar çok zeki insanların beyin fırtınasında dönsede en nihayetinde bunların başı kararları alıveriyor ve bunların eski başlarından birisi daha dün xbox adına verilebilecek en berbat kararları verip bugün bunları konuşmamıza sebep olabiliyor.
O sorumluluğa lafım yok ama bu herifleride üst seviye insan olarak düşünmüyorum.
MK Okuru, 21.03.2017 18:31 (0)
Yaw He Microsoft çok şey kattı oyun yok bir şey yok gelişme yok çöp kutusu neyini ovuyorsunuz Xbox in neymiş Halo olmasa kim alırmış türkiyede haloyu kim oynuyor.street Fighter 5 king öf Fighter 14 shenmue 3 days gone Uncharted zero Dawn god öf war dağa sayamadigim bir çok oyun Playstation kral
MK Okuru, 21.03.2017 18:31 (0)
Yaw He Microsoft çok şey kattı oyun yok bir şey yok gelişme yok çöp kutusu neyini ovuyorsunuz Xbox in neymiş Halo olmasa kim alırmış türkiyede haloyu kim oynuyor.street Fighter 5 king öf Fighter 14 shenmue 3 days gone Uncharted zero Dawn god öf war dağa sayamadigim bir çok oyun Playstation kral
MK Okuru, 20.03.2017 14:30 (0)
satışlarda geriye düşmesi biz xboxculara birçok yenilik kazandırdı. Çok iyi kullanıcı dostu oldu bu microsoft.s kasayla tasarımıda yenileyen ms, geriye uyumluluk+live+gold+ea access+yeni&elite controller+dx12 gibi özellikleriylede öne çıktı, scorpio ilede 4k konsol çıkıcak!
Seviye: 1
dominnick, 20.03.2017 13:59 (0)
ps4 kullanıcısıyım fakat hiç memnun etmiyor beni bu haberler hiçte iyi birşey değil rekabetin olmadığı yerde gelişmeler hep oyuncuların aleyhine gelişiyor inşallah microsoft atak yapar
MK Okuru, 21.03.2017 00:58 (0)
Microsoft ve Xbox ı sadece halo serisi kurtarıyor... halo olmasa Xbox ne yapardı bilemiyorum

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.