Üye Girişi
Beni Hatırla
Üye ol! Şifremi unuttum!
  Haber   Oyun Galerileri   e-Spor   Teknoloji   Sinema/TV   Forum
 
   
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
   
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
 
Youtube içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
 
Google+ içeriği buraya gelecek, dertler bitecek.
▲ Reklamı Kapat ▲

haber

Merlin'in Kazanı > Haberler > Mass Effect: Andromeda

Mass Effect'in tasarımcısı IRKÇI çıktı!

BioWare'in başı bu çalışan yüzünden çok ağrıyacak

Hürcan Köse - 17.03.2017 12:09
Hürcan Köse - 17.03.2017 12:54
Mass Effect: Andromeda geçtiğimiz gün 10 saatlik deneme sürecine başladı ve özellikle karakter animasyonları, yüz tipleri, en çok da ten renkleri açısından fazlasıyla eleştirildi. Neredeyse beyaz tenli bir karakter kurmanın çok zor olduğu, her karakterin solaryumdan çıkmış gibi göründüğü Andromeda'da işlerin neden böyle olduğunu oyunun tasarımcısı Manveer Heir'ın Twitter hesabına bakınca anladık.Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Modern dünyada güçsüzün yanında durmak, onlara fikirleri ve faaliyetleri ile destek olmak güzel bir şeydir. Bunda herhangi bir problem yok. Ancak artık zaman değişti ve güçsüz-güçlü algısı, sınıf çatışmaları hatta cinsiyet kaygısı bile çok uç şekillerde insanlara kaktırılmaya, gözlerine sokulmaya başladı. BioWare de son zamanlarda bu konuda fazlasıyla eleştirilen firmalardan birisi. Firmadan çıkan son oyunlarda sosyal kimlik tartışmalarının büyük oranda yer aldığını ve bunun da artık rahatsız edici bir hale geldiğini anlıyoruz. Hatta bunlara dikkat ederken yüz modellerini ve animasyonlarını çok önemsiz yapmış olduklarını da rahatlıkla görebiliyoruz. Ancak açık açık ırkçı olduğunu belli eden bir tasarımcı ile çalışmaları oyun dünyası için bardağı taşıran son damla oldu.Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Manveer Heir, Mass Effect 3 ve Andromeda'da çalışan tasarımcılardan birisi. Kendisi oyundaki karakter ve mekan tasarımları konusunda sözü geçen çalışanların başında geliyor. Twitter hesabında yayınladığı mesajlarla sürekli, her fırsatta beyaz tenli insanlara 'giydiren' Heir'in bulunduğu projelere bu ırkçılığı yansıtıyor olması oyun dünyası tarafından hiç hoş karşılanmadı. Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.

BioWare bu saatten sonra bu yanlışı nasıl düzeltir bilmiyoruz ancak Manveer Heir'in iş hayatında profesyonellik açısından bazı dersler alması gerektiği gözle görülür bir gerçek.
yorumlar (29)
MK Okuru
 
 
 
MK Okuru, 19.03.2017 12:41 (-1)
Bende ırkçıyım yani ne olmuş? Müslümanlığın dışında diğer bütün inançlara karşıyım
Seviye: 1
GamerMaster, 20.03.2017 16:40 (0)
Üstün ırk değil üstün birey vardır..Herkes hakettiği ve savaştığı kadar yaşamını kazanır..
MK Okuru, 19.03.2017 22:44 (0)
Bence gayet eğlenceli adam. Yüzüklerin efendisinde bir tane bile esmer yok, esmer olanların da hepsi Sauron' un tarafında.Kimse kalkıp "ya tolkien ya biraz profesyonel ol ya" demediyse bunda da kimsenin laf etmemesi lazım bence.
Seviye: 1
Spider_hip, 19.03.2017 09:20 (0)
E gördüğüm kadarıyla adam siyahi de değil. Enteresan. Acaba Tropico 5'in tasarımını da bu mu yaptı. Orada da en açık renk, bu adamın rengi kadar. Ki asyalı seçiyorsun o bile bildiğin esmer. Her halde tropik ada bronzlaştırıyor diyeceğim ama daha yeni geldik yahu. Asyalıyı seçtim, varis olarak ilk iş, olabilecek en siyah renkli varisi verdi.
MK Okuru, 19.03.2017 07:11 (0)
La adam bildiğin Hintliye benziyor neyin kafasını yaşıyor bu ama soy ağacına bakmak lazım kökeni falan ne bileyim o yüzden yaşasın Harlem Shake hshdhshhj
MK Okuru, 18.03.2017 22:02 (0)
isterse bu adam dünya savaşı çıkarsın yine mass effect andromeda yı oynarım öleceğimi bilsem bile son saniyesine kadar oynamaya devam ederim çünkü yıllardır bekliyorum benim için nimet kadar değerli bir oyun...iyi oyunlar.
MK Okuru, 18.03.2017 21:15 (0)

Merlin'in Kazanı, Radore'de barındırılmaktadır.


YASAL UYARI!: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya makale/metinlerin tüm hakları Merlin'in Kazanı'na aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içerik önceden özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu makale/metin veya yazılar sadece Merlin'in Kazanı tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak iletilebilir ve/veya bunlardan alıntı yapılabilir.