1/3

The Division

The Division

Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 2.02.2016 - 16:00
Bu şehir girdap gülüm...
Bu şehir ne zaman bu kadar soğuk bir hal aldı bilmiyorum. Biyolojik bir silah, atmosferimize böyle bir zarar verebilir mi aklım almıyor. Isınmak için ne bulursak yakıyoruz, ama yine de üşüyoruz. Yemek bulmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Kamplara girmek ise neredeyse imkansız, kuyruklar kilometrelerce uzuyor. Ama olsun, bugün yanımızdan geçen bir asker, oğluma meyve suyu verdi, hala iyi insanların olduğunu bilmek güzel.

Büyük gün geldi çattı, 2016’nın en çok beklenen yapımlarından biri olan The Division, geçtiğimiz Perşembe günü Xbox One platformuna, Cuma günü ise PC ve PlayStation 4’de kapalı beta testine başladı. Tabii ki The Division’ı en çok bekleyenlerden biri olarak bendeniz de, hiç zaman kaybetmeden 4 gün boyunca The Division’ın betasının altını üstüne getirdim. Bugün ise beta’da neler gördüğümü, muhtemelen oyun resmi olarak raflardaki yerini aldığında neler görebileceğimizi bu beta incelemesi ile sizlere sunmak istedim.

Öncelikle oyunun hikayesinden başlamak istiyorum ki, bu konuda çok da net bilgilere sahip değiliz. Bildiğimiz şeyler, New York’un paralardan yayılan ciddi bir biyolojik virüs saldırısı ile karşı karşıya kaldığı, şehrin tamamının karantina altına alındığı, giriş çıkışların Division ajanları haricinde yasaklandığı ve bizim görevimizin de şehri geri almak olduğu. Ayrıca Beta’nın ilk görevinden öğrendiğimiz bir durum daha var. O da, bizim şehri geri almak için gönderilen ikinci dalga ajanlar olduğumuz. Yani daha önce de New York’u kurtarmak için gönderilen ilk dalga başarısız olmuş durumda. Yani yani, işimiz zor gözüküyor. Hikaye kısmında bildiğimiz, daha doğrusu bilmek istediklerimiz şimdilik bunlar, asıl detayları oyun çıktıktan sonra öğreneceğiz.

Hikayeyi geride bıraktıktan sonra The Division’ın bizlere ana başlıklar halinde neler sunma iddiasında olduğunu bir hatırlayalım. Oyunun resmi web sitesine girer girmez büyük puntolarla bizi karşılayan 3 özellik mevcut. 1. Açık Dünya, 2. RPG, 3. Online. Öncelikle oyunun açık dünya iddiasını bir inceleyelim.

The Division, bizleri pek de alışık olmadığımız bir post apokaliptik bir New York ile karşılıyor. Öyle ki, yapımcıların iddiasına göre oynanışa izin verilen bölgeler, gerçeği ile birebir şekilde oyuna yansıtılmış, yani The Division içerisinde 100 saati devirdikten sonra, büyük ihtimalle Manhattan’da kaybolma gibi bir şansımız olmayacak. Oyunda sunulan New York ise, tamamen yok olmuş durumda değil, yani şehirde hala elektrik mevcut. Şehirde hala yaşamaya çalışan insanlar var. En büyük sıkıntı ise yiyecek ve ısınma gibi gözüküyor. Tamamen kış teması ile bizleri karşılayan The Division’ın New York’u, ortadaki karmaşayı bir kenara bırakabilirseniz, aslında tam bir görsel şölen. Ağaçlardaki led aydınlatmalar, sokaktaki kar birikintileri, süslemeler vs. Aslında New York’un saldırı öncesi halini görmek istemedim değil. Çünkü şehir gerçekten çok güzel gözüküyor.

Beta’da gördüğümüz kadarı ile, yapımcıların iddia ettiği açık dünya unsuru, The Division’da gerçekten mevcut, öyle ki, oyunun içerisinde izin verildiği ölçüde dilediğiniz yere gidebilirsiniz, ve hiçbir yükleme ekranı ile karşılaşmayacaksınız. 2 ana bölgeye ayrılan The Division’ın New York’u, birinci olarak bizleri PvE bölgeleri ile karşılıyor. Bu bölgede, yalnızca yapay zeka ile savaşıyor, ve ona göre ekipmanlar düşürebiliyor, görev yapabiliyor, veya arkadaşlarınızla MMORPG’lerdeki zindan yapısına benzer olarak minik Raid’ler gerçekleştirebiliyorsunuz. The Division’ın PvE’si, özellikle tanıdığınız insanlar ile birlikte oynadığınızda, gerçek anlamda inanılmaz eğlenceli, taktiksel ve doyurucu.

The Division
Haritanın bir diğer bölümü ve oyunun asıl mekanı ise Dark Zone adı verilen karanlık bölge. İsminde takılmayın, aslında bu bölgede de hala enerji mevcut. İsminin Dark Zone olmasındaki sebep ise, bölgenin hala virüs’ten tam olarak temizlenmemesi, ve en azılı isyancıların bu bölgede hala fink atıyor oluşu. Bu bölge, diğer New York bölgelerinden çok daha sağlam bir şekilde izole edilmiş durumda. Bölgenin giriş ve çıkışları devasa duvarlar ile kapatılmış, içeriye giriş ve çıkışlar özel güvenlik koridorları vasıtası ile sağlanıyor. Girmek için ise kesinlikle bir Division ajanı olmanız gerekiyor. Dark Zone’a adım atar atmaz aslında atmosferdeki değişimi hissedebiliyorsunuz. İçeriye girer girmez ekipmanlarımız kısa süre sapıtıyor. İletişim olanaklarımız kısıtlanıyor, ve diğer caddelerden gelen silah, bağırışma ve çatışma sesleri kulaklarımızı inletmeye başlıyor. Zaten sesleri duyar duymaz, tehlikeli bir bölgede olduğumuz hissini oyun başarıyla yansıtıyor, ve adımlarımızı daha dikkatli atmamıza yardımcı oluyor.