Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Murat Olcan 14.02.2024 - 15:21
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme yazımızda, büyük potansiyeli olan bir oyunun ne kadar zorlanarak ortaya konulduğuna yakından bakıyoruz.
Platformlar PC, PlayStation 5, Xbox Series X
Suicide Squad: Kill The Justice League
  • Yapımcı - Yayıncı Rocksteady Games - Warner Bros. Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 72
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%30
Artılar - Sonuçta DC Evreni
- İyi Oyunculuk
- Karakter Tasarımları
Eksiler - Kendini Tekrarlayan Görevler
- Ganimet Sistemi
- Yetersiz Düşman Çeşidi
- Co-op Modu, Tek Oyunculu Gibi Hissettiriyor

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme: Rocksteady Studios'un Batman Arkham serisinin süper kahraman oyunları arasında efsanevi bir yere sahip olmasının ardından, stüdyonun ne gibi yeni projelerle karşımıza çıkacağı büyük bir merak konusu oldu. 2020'de, stüdyonun yeni oyunu Suicide Squad: Kill The Justice League'ın ilk görüntüleri yayınlanarak, bu oyunun Arkham evreninin bir devamı niteliğinde olacağı duyuruldu.

Suicide Squad: Kill The Justice League İnceleme / PS5

Suicide Squad, son çıkan filmleriyle popüler kültürde kendine sağlam bir yer bulan bir seri haline geldi. Bu filmler hakkında ne düşünülürse düşünülsün, her biri konseptini açıkça sergiledi. Kahramanların bile cesaret edemeyeceği tehlikeli görevleri birilerinin halletmesi gerekiyor. Bunun için de en iyi adaylar Arkham hapishanesinde tutulan suçlular olarak görünüyor. Her ne kadar görev sırasında ölmeleri yüksek bir ihtimal olsa da ömür boyu hapshane dışına çıkamayacak bu suçlular için bulunmaz fırsat.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 1
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Rocksteady bu konseptiyle oldukça net bir mesaj veriyor; siz Deadshot, Harley Quinn, Captain Boomerang ve King Shark, yani Task Force X'in hayatına atılıyorsunuz. Amanda Waller sayesinde boynunda zamanlayıcı bir bomba bulunan dört uyumsuz kötü adam, şimdi imkansızı başarmak üzere, Adalet Ligi'ni öldürme göreviyle karşı karşıya.

Brainiac, zihin kontrol yeteneklerini kullanarak onların üzerinde hakimiyet kurmuş ve Dünya'nın harabeleri üzerinde kendi dünyasını inşa etmektedir. DC Comics takipçileri, Brainiac'ın ne denli güçlü bir rakip olduğunu iyi bilirler. Superman'in en büyük düşmanlarından biri olarak kabul edilen Brainiac, genellikle dünyanın sonunu getirebilecek senaryolar içinde gösterilir.

İlginizi Çekebilir: Suicide Squad: Kill the Justice League Başarım ListesiSS: Kill the Justice League Ultra PC sistem gereksinimleri

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 2
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Önce Kısa Bir Özet

Arkham serisinin sadık takipçileri, Kevin Conroy'un unutulmaz Batman yorumunun yanı sıra, seriden tanıdık göndermeleri ve selamları memnuniyetle karşılayacak. Ancak, "Kill the Justice League" tamamen yeni bir deneyim sunuyor; hem iyi hem kötü anlamda. Rocksteady'nin bu nesil konsollara özel ilk oyunu olan bu eser, Arkham Knight'tan bu yana geçen zamanda grafik ve görsellik açısından ne kadar ilerleme kaydedildiğini gözler önüne seriyor.

Metropolis'in güneş ışığına boğulmuş sokakları ve zengin mimarisi, oyuncuları büyüleyecek detaylara sahip. Art deco esintileri taşıyan animasyon dizilerinden ilham alınarak tasarlanan, LexCorp kulesi gibi ikonik yapılarla süslü şehir, DC hayranları için eğlenceli bir oyun alanı vadediyor; en büyük açık dünya olmasa da keşfetmek için heyecan verici bir yer sunuyor.

Bu kadar güzelliğin daha kaliteli bir oyun deneyimi ve geniş görev skalası ile sunulmuş olması hepimizin tercihi olacakttır. Gel gör ki Kill The Justice League bundan biraz uzak kalmış ne yazık ki. "Gördüğün her şeyi vur" mantığı ile ilerleyen oyun, DC'nin ruhuna aykırı kalan, biraz da sıkıcı bir oyun olmuş.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 3
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Task Force X'in Kıyamet Senaryosunda Parlayan Mizah

Rocksteady'nin yeni oyunu, risklerin adeta felaket boyutlarında hissedildiği bir atmosfer sunuyor. Ancak, Task Force X'in ölümcül mizahı ve Rocksteady'nin DC evrenine olan derin anlayışı, bu kıyamet senaryosunu aydınlatıyor. Oyuna başlar başlamaz, yetersiz bir öğretici bölümünün ardından, Task Force X'in dört kahramanından biri olarak Metropolis'in açık dünyasına adım atıyorsunuz.

KTJL, risklerle dolu bir hikaye sunarken, karakterlerin kendi özgün mizah anlayışı ile Metropolis'in geniş ve detaylı açık dünyasında serbestçe dolaşıyorsunuz. Her bir üyenin kendine özgü hareketi ve ekipmanı bulunuyor. Harley, bir yarasa pençesi ve planör yardımıyla havada süzülürken, Boomerang ise ışınlanabiliyor. Bu hareket mekanikleri, Metropolis'te etkili bir şekilde dolaşmayı sağlayan, öğrenilmesi gereken bir akış sunuyor. Ayrıca, bu yetenekler oyunun ilerleyen bölümlerinde beceri ağacı üzerinden geliştirilebilir, bu da daha sonraki aşamalarda değineceğim bir nokta.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 4
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Hikayeye tamamen dahil olduğunuzda ilerleteceğiniz ana görevlerin yanı sıra Manga Desteği adı verilen yan görevler de karşınıza çıkacak. Squad destek görevleri, savaş esnasında kullanacağınız daha gelişmiş ekipmanların kilidini açmanızı sağlayacak. Yeni silahlar, hasar değiştiricileri ve sağlığınızı ve zırhınızı artırmanıza yarayacak yeni çipler ile donma veya çılgınlık gibi farklı hasar türlerini barındıran yeni güçler edinebiliyorsunuz.

Görevler

Görevler çok sıradan olsa da, "bayrak koruma", "hareket eden yükü savunma", "ele geçirme ve geri alma" veya "çok sayıda düşmanı yok etme" gibi çeşitlilik gösteriyor. Yan görevlerle birlikte yaklaşık 14-15 saatlik hikaye süresi bulunan KTJL, sadece hikayeye odaklanırsanız yaklaşık 10 saatlik bir oyun süresi sunuyor. Ancak, birbirinin tekrarı gibi olan görevler sonrası bıkkınlık ortaya koyuyor.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 5
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Brainiac'ın sıradan askerlerine karşı mücadele ederken, standart piyadelerden tank ve helikopterlere kadar çeşitli düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Zamanla, düşmanlar süper kahramanların yeteneklerini taklit eder hale geliyor ve görevlerde yalnızca belirli saldırı türleriyle hasar verebileceğiniz kısıtlamalar getiriliyor. Bu durum, özellikle tüm düşmanların hedefi haline geldiğinizde ve sık sık yenildiğinizde oyunun zevkini azaltıyor, takım işbirliğinin önemini artırıyor. Ancak, dört farklı karakter yeteneği ve hızlı silah mekanikleri oyunu oynamayı daha tolere edilebilir kılıyor. Yakın dövüş saldırıları, çeşitli stratejik avantajlar sunuyor ve tüm ekipmanlar, yakın dövüş silahları dışında, takımınızdaki herhangi bir üye tarafından kullanılabiliyor, bu da oyuna hoş bir çeşitlilik katıyor ve tekrar eden görevlerin ağırlığını hafifletiyor.

Silahlar

Oyunda çeşitli ateşli silahlar, kalkan ve değiştirici çipler, el bombaları ve iki adet yakın dövüş silahı yuvası gibi geniş bir teçhizat yelpazesi bulunuyor. Bu ekipmanların her biri, yaygın seviyeden nadire kadar farklı nadirlik derecelerine sahip. Nadirlik arttıkça DPS, kritik vuruş şansı ve ek özellikler de artıyor. Ancak, daha nadir silahlar estetik açıdan çekici olmayabilir ve oyunun transmog özelliği olmadığından, silah değiştirdiğinizde favori görünümünüzü koruyamazsınız.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 6
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Bazı değiştiriciler, silahların hasar çıkışını azaltarak kullanım keyfini düşürebilir. Ana üssünüzde istatistikleri yeniden düzenleyebilirsiniz, fakat kıyafet seçenekleri sınırlı ve ciddi bir kişiselleştirme eksikliği yaşanıyor. Loot shooter oyunlarının çekirdeğinde yer alan özelleştirilebilirlik, kasvetli bir eşya dükkanı ile sınırlı kalıyor ve gerçek para ile satın alınabilen estetik eşyalar için Luthercoin gerekiyor, bu da oyun içi ekonomiyi etkiliyor.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 7
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Grafikler

Suicide Squad: Kill The Justice League, görsel olarak etkileyici, Metropolis'i renkli ve detaylı bir oyun alanı olarak sunuyor. Teknik olarak saniyede 60 kare ile mükemmel performans sergileyerek, mevcut nesil oyunlar arasında öne çıkıyor. Ancak, oyunun geliştirme sürecinde yaşanan geç yönlendirme hissi ve canlı hizmet oyunu olarak bazı eksiklikler, genel deneyimi olumsuz etkiliyor.

Oyunun hikayesi ve oynanışı zaman zaman etkileyici olsa da, oyun sonu ganimet sistemi gibi bazı ögeler yetersiz kalıyor. Bununla birlikte, oyunun bazı oyuncular için cazip olabileceğini ve gelecekte alacağı içerik/destek ile Justice League ve Suicide Squad evrenine yeni bir soluk getirebileceğini akılda tutmak lazım.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 8
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Sonuç

Suicide Squad: Kill The Justice League, türü sevenlerin düşünebileceği bir oyun olsa da satın almak için yama ve eklentilerin çıkmasını hatta indirime girmesini bekleyebilirler. Şu anki hali ile birkaç saat eğlenceli deneyim sunmaktan çok da öteye gitmeyen bir yapım olmuş. Bu oyun için beklentileriniz yüksek ise biraz hayal kırıklığına uğrayacağınız kesin.

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 9
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 10
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme / PS5 - 11
Suicide Squad: Kill The Justice League inceleme

Yorumlar 11
MK Okuru
MK Okuru 22.04.2024 22:10
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.02.2024 02:51
Gerçekten çok kötü olmuş gerçekçi bir oynanış yok aşırı fantastik ya böyle istemiyoruz anlayın artık batman bu oyunda çok kötü tasarımı herşeyi ile çok kötü yazıklar olsun
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.02.2024 12:16
Fantastik oyunlar bana gelmez…Varsa yoksa gerçekçilik reel günümüze dair şeyler.Rockstar Games de 5 tane daha firma neden yok arkadaş?6 sene oyun mu beklenir
MK Okuru
MK Okuru 15.02.2024 22:55
12:16 Kaliteli oyun yaptıkları ve sattıkları için olabilir mi ? Sen her sene oyun yapan Ubisoft firmasından devam edebilirsin. Kral Rockstar Games??
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.02.2024 10:18
Çok bonkörsünüz bu oyunu puanlamada
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.02.2024 01:32
Batman’e yapılan saygısızlıktan ötürü bile oynanmaz! Arkham serisinde ki Batman’i bu sonla bize gösteren Rocksteady, sana da yazıklar olsun!
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.02.2024 01:16
30.000 TL lik konsol yapıyorsunuz.. Yaptıkları oyuna bak arkadaş.. Absürt oyun..
Kalan Karakter: 300 Gönder
Suicide Squad: Kill The Justice League
İlginizi Çekebilir