1/3

Knight of the Temple 2

Knight of the Temple 2

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Ben şövalyeyim ezelden, rakiplerim pikselden
Platformlar PC
Knight of the Temple 2
  • Yapımcı - Yayıncı Cauldron - Playlogic International
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 73
Artılar İlk oyundan çok daha kaliteli, şehirlerde dolaşma, eşya alım satımı, daha fazla kombo ve yetenek, npc'ler ile etkileşim, yan görev alabilme, harika müzikler, multiplayer
Eksiler Grafikler daha iyi olabilirdi, seslerde ve oyun içinde bazı hatalar var, kontrollerde bazı problemler var, kamera şizofren bundan eminim, ilkindeki güzelim sinematikler yok, belli bir serbestlik olsada yine de çizgiselliği belli oluyor
Tapınak şövalyeleri her zaman dikkat çekici olmuştur. Kitaplara, belgesellere, filmlere konu olmuşlardır. Haklarında halen bir çok söylenti bulunan bu şvolayelerden günümüzde kalmadı. Ancak namları dijital ortamda sürmeye devam ediyor. Geçen sene ilki çıkan Knigths of the Temple, ikinci oyunu ile yeniden karşımızda. Tapınak Şövalyelerine şöyle bir bakalım.

Tapınak Yemini

İlk oyunu Starbreeze geliştirdi. Firmayı Enclave 1 – 2, The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay ile tanırsınız. Gerçi Riddick ismi kısaca firmayı hatırlamanız için yeterli olacaktır. Ancak oyunun yapımını Cauldron isimli başka bir firmaya verdiler. O gün geldi çattı, KOTT 2 nihayet elime geçti, kısaca KOTT diye hitap edip geçiyorum. İlk oyun, arada bulmaca çözüp sonrada katıksız aksiyona girdiğimiz ortalama bir yapımdı. Çizgisel oynanışı ve fena olmayan grafikleri ile hoşuma gitmişti. Ancak unutamadığım asıl yönü eşsiz müzikleri olmuştu. Oyunun resmi sitesinden bu parçaları indirebilirsiniz, haberiniz olsun. İlk yapımın sonunda kötü papazı yenip, cehennemin kapılarını kapatıp, prensesi kurtarmıştık. Ancak onu evine geri götürmemize karşın son sinematikte gözleri simsiyah olmuş ve şeytani bir görüntüye bürünmüştü. Böylece ikinci oyun için açık kapı bırakıldı. KOTT 2 işte buradan devam ediyor, bu sefer cehennemin kapıları yeniden açılmıştır, ancak onları sonsuza kadar kapatmamız gerekiyor. Bu yüzden 3 tane Artifact toplamamız lazım. The Eye, Weapon ve Rune adındaki bu değerleri parçaları toplayıp, şeytanlar Dünya’ya hakim olmadan onları geri göndermeliyiz. İlk KOTT sonunda, kötü olan prensesde olaylar içinde yer alıyor. Yönettiğimiz karakterimiz ilkinde acemilikten usta bir savaşçı olan Tapınak Şövalyemiz. Oyun içinde ilerledikçe zaten hikayeyi iyice anlıyorsunuz.

İlk göze çarpan değişiklik menüdeki hareketli arka plan. Son zamanlardaki oyunlarda hareketli arka plan zaten iyice yaygınlaşmıştı. Olsun deyip geçiyoruz, oyun başlarken ilk olarak gitmek istediğimiz yeri haritadan seçmemiz gerekiyor. Yeni bir değişiklik ile şaşırıyorum, bu gideceğiniz yerler en baştan belli. Artifact’ların bulunduğu üç şehir olan Yigor, Yusra ve Sirmium, sonradan alacağınız görevler ile haritada başka yerlerde açılıyor.

Gittiğimiz şehire göre ufak bir ara sinematik bizleri karşılıyor. Sinematik dediğim oyun içi grafik motoru ile yapılmış. Sirmium ve Yusra’da direk olarak aksiyona girme gibi bir şansımız yok. Ancak korsan şehri olan Yigor’da direk olarak hareketin içine düşüyoruz. Gittiğimiz tüm yerlere gemi ile ulaşıyoruz. Şehirlerde tam olmasada belli bir serbestliğe sahipsiniz, içinde dolaşabiliyor ve alış veriş yapıyorsunuz. Hatta bazı binaların içine girip içerisini gezebilirsiniz. Ancak gireceğiniz yerler sınırlı ve kendilerini belli ediyorlar. Oyundaki diğer değişiklik, artık bulduğunuz zırh veya kılıçlar dışında, şehirlerden başka eşyalarda alabilmeniz. Bu çok iyi bir özellik olmuş, ilk KOTT çok kısır bir oyundu, ancak yapımcılar bu sorunu çözmüşler. Yine ekstra olarak NPC’ler ile etkileşime girebilirsiniz. Bu beni daha da şaşırttı, çünkü etkileşimde olduğunuz kişiler sizlere görev verebiliyorlar. Aslında bu görevler iki çeşitli; bazıları yan görev oluyor ve size tecrübe puanı, para vb... kazanıyorsunuz. Bazıları ise ana görevinizi yapmak için yol açıyor. Bu yüzden şehirdeki insanlar ile konuşmalısınız. Aldığınız görevlere göre yeni yerlerde, ana haritanıza ekleniyor. Ölüler adası, Yusra deniz feneri gibi ilginç yerlere gidebilirsiniz. KOTT 2 içinde NPC’ler ile ufak oyunlar oynuyorsunuz. Mesela bir handa adamın biri ile en iyi nişancı iddiasına giriyorsunuz. Bir kızın kafasına elma koyuyorlar, en başta NPC sonrada siz elmayı vurmaya çalışıyorsunuz. Ancak bunu yaparken sürekli alkol aldığınız için sallanıyorsunuz ve hedefi tutturmanızda zor oluyor. Arada böyle ufak tefek karşınıza oyunlar çıkabiliyor, bu oynanışı eğlenceli kılmış.