Capes İnceleme / Nintendo Switch

Murat Oktay 29.05.2024 - 19:32
Son günlerde fazlaca Capes oynar olduk. Bu sefer de Nintendo Switch için Capes inceleme yazımızla karşınızdayız.
Platformlar PC
Capes
  • Yapımcı - Yayıncı - Daedalic Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Sıra Tabanlı Strateji
Merlin Puanı 79
Artılar - Çizgi roman gibi akıyor
- Karakterler arası komik diyaloglar
- Özgün bir süper kahraman oyunu
Eksiler - Küçük ekranda bazen okumak zorlu olabiliyor

Capes İnceleme / Switch: Son günlerde Capes adını çok duydunuz. Muhtemelen bir süre daha duymaya devam edeceksiniz. Zira oyunu önce PC'de, ardından PS5'de ve son olarak da Nintento Switch'de deneyimleme şansına sahip oldum. Önceki inceleme yazılarımda belirttiğim konulara çok girmeyeceğim. Bu incelemede daha çok Caps'in Nintendo Switch deneyimi üzerine yazacağım.

Capes İnceleme / Nintendo Switch

Marvel's Midnight Suns'ı bir çoğunuz oynamıştır. Hak ettiği değeri göremeyen oyunlardan bir tanesi. Capes, Midnight Suns'ın süper kahraman büyüsünü, kendine has farklı bir hava ile yansıtıyor. 

Capes'i en basit yoldan tanımlamak için Might and Magic'in süper kahramanlı versiyonu diyebiliriz. Benzer mekanikleri büyüler kullanarak değil de süper güçlerimiz ile oynayabildiğimiz bir oyun. Ancak, uygulaması ilk başta göründüğünden çok daha zor. Capes, Ona kıyasla kahraman güçlerine daha ölçülü bir yaklaşım sergiliyor gibi. Capes daha geleneksel bir yaklaşım benimsiyor. Birimlerinizi hareket ettirin, yeteneklerinizi ve ultinizi kullanın.

Capes Switch İnceleme - 1

Yetenekler, genellikle üç ana etkiye odaklanıyor: hasar verme, itme ve etkisiz hale getirme. Çoğu yetenek bu etkilerden en az ikisini içermekte. Örneğin, Rebound, yakınındaki düşmanlara hasar verip onları silahsızlandırabilen bir yeteneğe sahip. Facet ise düşmanlara hasar verip onları geri iten bir yetenek kullanıyor. Amaç her zaman düşmanları yere sermek değil. Bazen onları etkisiz hale getirmek veya bir çıkıntıdan aşağı itmek daha etkili olabiliyor.

Takım çalışması da büyük önem taşıyor. Kahramanlar, müttefikleriyle işbirliği yaparak yeteneklerini güçlendirebilirken, yeni yetenekler de alabiliyor. Bir müttefikin üç karesi içinde olduğunuzda yeteneklerinizden biri daha güçlü bir hale gelebiliyor. Her karakterin, ekstra beceri puanı kazanmak için müttefikleriyle belirli sayıda takım çalışması yapması gereken bireysel bir mücadelesi de var. Bu da sadece tek bir karaktere odaklanmanızın önüne geçmiş.

Capes Switch İnceleme - 2

Yukarıda bahsettiğim ultileri savaşta kullanabiliyorsunuz. Her kahramanın kendine has bir ultisi bulunuyor elbette ve diğer birçok oyunda olduğu gibi kullanılabilmesi için önce şarj edilmesi gerekiyor. Sayacı doldurmak her kahraman için farklı. Örneğin, Rebound, birine arkadan saldırdığında sayacını doldurabiliyor. Ultiler, diğer yetenek ve hareketlerden farklı bir eylem puanı kullanıyor. Bu sayede, sayaç dolduğunda, son yetenek puanınızı kullanmış olsanız bile, kahramanınızın ultisini sırası bitmeden kullanabilirsiniz.

Oyunun Nintendo Switch'deki boyutu çok da yüksek değil. Bu da çok güçlü bir işlemci performansı gerektirmediği anlamına geliyor ki Switch gibi pil sorunu olan bir cihazda bile kesintisiz uzunca bir süre oynamaya devam edebildim. İlk saatin sonunda pilimin sadece %8'inin azaldığını görmek gerçekten keyifliydi. Zira kimi oyunlar iki saat içinde cihazın pilini bitiriyor.

Capes'i interaktif bir çizgi roman gibi hissettiren konuşma balonları pek çok küçük ayrıntı da var. Harika bir dokunuş olmuş. Ancak yaşadığım en büyük sorunlardan biri de ekranda beliren mesajları okumak oldu. Switch'in küçük ekranında okuyabilmek kimi zaman gerçekten çok zorladı. Neyse ki cihaz  büyük ekrana bağlama şansı da sunuyor. Ayrıca karakterlerin tasarımındaki küçük ayrıntılara dikkat etmenizi sağlamak için klasik çizgi romanlardan serpiştirilmiş çok sayıda referans da var. Bunların hepsi de süper kahraman temasına uygun görünüyor.

Capes Switch İnceleme - 3

2D görseller iyi görünse de ekranın küçüklüğünden kaynaklı, kimi zaman imlecinizin tam olarak nerede olduğunu görmeniz pek kolay değil. Bu biraz da benim göz bozukluğum ile alakalı olabilir diye de düşünüyordum ancak gözlükle de pek fark olmadı. Yazıları, imleci büyütebilme şansım olsaydı sanırım çok daha iyi bir sonuç alabilirdim.

Capes'i oynamaya en kolay seviyede başladım ki ilerleyip rahatça diğer kahramanları da açayım diye. Ancak bu ayarlarda bile kimi zaman gerçekten acımasız derecede zorlu bir oyun. Türü sevenleri göz önüne aldığımda aslında bu oldukça iyi bir özellik. Zira ortaya çıkan karmaşa oyuncuyu sürekli olarak hızlı aksiyon almak yerine stratejik düşünmeye sevk ediyor. Örneğin gerçekleştireceğiniz saldırı sonucunda bir takım arkadaşınızı kaybetmek ya da ona büyük bir zarar gelmesi gibi bir durum söz konusu ise hamlenizi gerçekleştirmeden önce ikinci defa düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

Sonuç olarak Capes Nintendo'nun oyun kütüphanesinde kaybolup gitmemesi gereken yapımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak tek eksik gördüğüm nokta, çoklu oyuncu desteğinin olmaması. "Acaba çoklu oyuncu desteği olsaydı nasıl olurdu?" diye sormaktan kendimi alamıyorum.

Capes Switch İnceleme - 4

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2024 21:58
Kalan Karakter: 300 Gönder
Capes
İlginizi Çekebilir