1/2

FIFA 20 İnceleme

FIFA 20 İnceleme

Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 3.10.2019 - 15:13
Aynısı mı yoksa çok daha fazlası mı?

FIFA 20 İncelemesi; Futbol. Söylemesi basit iki hece gibi gelse de, ülkemiz için bir tutku, bir hayat biçimi haline gelmiş bir spor. Uğruna hayatlar kaybedilmiş, göz yaşları dökülmüş, upuzun yollar geçilmiş bir aşk. İşte böyle bir aşkı daha yakından yaşayabilmek için futbol oyunları ile uzun yıllardır bir aradayız. Her yıl yeni sürümü ile karşılaştığımız FIFA ise bu oyunlara gösterilebilecek en güzel örneklerden biri. Şahsen 1996 yılından beri, istisnasız her sürümünü oynadığım FIFA serisi, son 5 yıldır kendisini sürekli tekrarlama, köklü değişiklikler getirmeme gibi konular dolayısı ile eleştiri oklarına hedef oluyor. Ve tarafsız bir gözle bakıldığında bu durum gerçekten de dikkat çekiyor.

FIFA 20 İnceleme

İncelemeye başlamadan önce yukarıda bahsettiğim eleştirileri biraz daha açmak istiyorum. Çünkü bir çoğunuzun öncelikle inceleme puanına bakıp bu ne biçim puan dediğini tahmin edebiliyorum. Merlin ailesinde 5 yılı devirirken çalıştığım süre boyunca tüm FIFA'ları incelemiş ve tamamına yüksek puanlar vermiş biri olarak artık bu yıl bardak taştı diyebilirim.

İçerisinde bulunduğumuz neslin son oyununda şahsen EA'den devrim niteliğinde yenilikler bekliyordum. Yeni nesle geçiş yapmadan önce işte "FIFA böyle bir oyun!" dedirtecek, neslin son FIFA'sında bunlar varsa, önümüzdeki yıl neler olacak diye merak ettirecek bir deneyim yaşamayı  beklemiştim. Ancak, tüm ciddiyetimle söylüyorum, karşılaştığım oyunun oynanış bakımından neredeyse FIFA 15 ya da FIFa 19'dan hiçbir farkı yok. Sanki sadece FIFA 15'in arayüzü değiştirilmiş, yeni kadrolar eklenmiş (ki çıkışta çoğu transfer oyuna yansıtılmamıştı), menüler süslenmiş ve ufacık güncellemelerle eklenebilecek şaka gibi yenilikler ile yeniden 60 dolarlık bir oyun ile karşılaştım. Samimiyetle söylüyorum, eğer Volta gibi bir yenilik olmasaydı, şu incelemeyi yazmaya dahi vakit harcamaya değmezdi.

Volta modu oyundaki en büyük yenilik olarak karşımıza çıkıyor

Volta'dan bahsetmişken oyun ile ilgili belkide övülebilecek tek konunun bu olduğunun altını çizmek istiyorum. Geçmişte FIFA Street adı altında ayrı bir oyun olarak karşımıza çıkan sokak futbolu teması, EA Sports tarafından gerçekten de FIFA 20 altında güzel kotarılmış. Oynaması keyifli, teması ile fark yaratan ve FIFA 20'yi çalıştırmak için kendi başına sebep olan bir mod olmuş. Kendi oyuncumuzu yaratıp, önceki oyunlarda bulunan hikaye, yani Journey mod'unun da yerini almış. Oluşturduğumuz karakterimiz ile birlikte, J10 isimli bir sokak futbolu takımında, sokak futbolu kariyerimize başladığımız Volta, hikayesi ile harikalar yaratmasa da FIFA 20'yi kurtaran mod olmuş. Dünyanın farklı ülkelerine yolculuk yapıp, çeşitli turnuvalarda farklı rakipler ile karşılaştığımız Volta'da, takımıza yine farklı sokak futbolcuları katabiliyor, kazandığımız puanlar ile karakterimizi ve takımımızı özelleştirebiliyor, iyi bir takıp kurup online mod'da diğer oyuncular ile kıyasıya mücadele edebiliyoruz. 

Daha önce FIFA Street olarak gördüğümüz sokak futbolunun daha sade ve kemikleşmiş yapısıyla FIFA 20'ye eklendiğini söyleyebiliriz.

Volta modunun oynanış hissiyatı ise normal oyun modlarından tamamen farklı. Mekaniksel olarak sanki top fiziğinin oyuncu ayağına yapışık olduğu hissi alıyorsunuz. Normal mod'ların aksine çok daha arcade bir oynanış ile sunulan Volta, ilk başta çok basit gözüküyor olsa da, öğrenmenin kolay, uzmanlaşmanın ise uzun zaman aldığı bir deneyim sunuyor. Normal mod'da da karşılaştığımız yetenekli oyuncular ile, online mod'da karşılaştığımda beni adeta madara etmeyi başardılar. Bu da, bu mod'da kronik momentum olayının olmadığını kanıtlıyor. Volta gerçekten de yetenekli oyuncuların elinde görsel şölen yaşamak için uygun bir mod. Özel hareketleri rahatlıkla yapabilen oyuncular, Volta'dan keyif alacaklardır.