1/2

Total War: ATTILA

Total War: ATTILA

Emin Çıtak
Emin Çıtak 20.01.2015 - 23:18
Tanım: At beyleriyle, Avrupa ayaklarınızın altında!
Total War serisinin tutkunları beni taşlayabilir ama söylemeden geçmeyeyim: "Ben Rome II: Total War'u çok sevdim."

Yukarıdaki sava karşı çıkmadan önce söylemek istediğim daha başka şeyler de var. Ben, Rome II'yi birçoğunuzla aynı zamanda oynamadım. Çıkışından bir yıl sonra, geçtiğimiz ay oynamaya başladım. Haliyle ilk aylarda canınızdan bezdiren hataları, korkunç ötesi tur bekleme sürelerini hiç görmedim.

Elbette bu durum Rome II'nin yaptığı hataların üstünü örtmüyor, biraz geç olsa da en azından düzgün bir oyun deneyimi yaşayabildim.

Tam bu noktaya kocaman bir "AMA" koyuyorum!

Total War: ATTILA
Rome serisini kendi içinde değerlendirecek olursak ve Total War serisinin genel işleyişi içinden ayrıştırırsak, affedilmez hatalar ortaya çıkıyor. Yine kendimden örnek vereyim; Diplomasinin bu kadar basite indirgenmesi, entrikalar, iç savaşlarla anılan bir uygarlığa yakışıyor mu? En basitinden, oyundaki 3 ailenin güç çekişmesi o kadar kötü işleniyordu ki, denge bozulduğu anda ufak bir evlilik veya suikast emriyle dengeyi sağlamak yaptığımız "tek" şey oluyordu. Diğer devletle ilişkilerin rütbeli diplomatlarla değil de bizim direkt olarak yapmamız inandırıcılığa büyük bir darbe vuruyordu.

Şehir planlamalarının Rome I'de ne kadar güzel olduğunu hatırlayın... Rome II'nin bayındırlık dehamızı yok eden yapısı göze çarpan en büyük eksiler arasındaydı.

Neredeyse yarım sayfadır Roma'yı anlattığımın farkındayım. Yapacak bir şey yok, Rome II hem Total War serisinin en son oyunu hem de yenin oyun, bir nevi devam niteliğinde.

Total War: ATTILA
Yaklaşık bir haftadır Total War: Attila'yı oynuyorum ve yapım sürecinde olan bir oyun için fazlasıyla bilgi sahibi oldum.Tahminleriniz doğru çünkü Attila kesinlikle bambaşka bir oyun değil. Oyunu açtığınızda Rome II menüsü, senaryoya başladığınızda Rome II ara yüzü, savaşlarda Rome II oyun motoru...

Eğer Rome II'ye hayli vakit geçirdiyseniz Attila'ya alışmanız 20 saniye filan sürüyor. Attila zaten konu olarak bile devam yapımı olarak görülebilir. Sizin bilmem kaç yüz tur boyunca uğraşıp, dünyaları fetih ettiğiniz Roma İmparatorluğu ikiye bölünmüştür: Doğu Roma ve Batı Roma.