1/3

Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter

Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Brown sen sola, Kirkland sağda kal, Allen sen benle gel
Platformlar PC
Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter
  • Yapımcı - Yayıncı Red Storm Entertainment - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 84
Artılar Taktiksel oynanış, yapay zeka, ses efektleri, patlamalar, çok büyük bir haritanın varlığı.
Eksiler Yüksek sistem gereksinimi ve fizik kartı ihtiyacı, Müziklerin kendini tekrar etmesi, bazı küçük hatalar.
Ubisoft

First Person oyunlarının kol gezdiği şu sıralarda iddialı bir yapımı inceleyeceğiz. Eskiden adını pek duymadığım Ubisoft; son zamanlarda kullandığım iki kelimenin birinde yer alıyor. İyi yapıtlarla karşımıza çıkıp, bizi PC koltuğuna yapıştırıyor. Ghost Recon ismi öyle basit bir ad değildir. Bu serinin oyunlarında, yapay zeka ve oynanabilirlik her zaman iyidir. Demek istediğim bu yapımın bir itibarı vardır. Bu adı kullanan projeler iyi olmalıdır ki, iyi oluyor da.

Advanced Warfighter’ı bilgisayarıma kurdum. Kulağıma gelenler beni üzüyordu. Çünkü oyunun PC’leri oldukça zorladığı ve piyasaya yeni giriş yapan fizik kartlarının, PC üzerinde bulunmaması halinde bazı detaylardan vazgeçmemiz gerekiyordu. Oyunun yüklemesi bittikten sonra, Ageia’nın(Fizik kartı chip’i üreticisi) sürücüsü de otomatik kurduldu. Bu benim için istek dışı olmuştu. Bir giriş videosu bekliyordum, fakat Ubisoft ekleme gereği duymamış. Bunun nedeni giriş videosunu andıran arka plandı. Özellikle arka plan açıldığında elimi fare ve klavyeden çektim. Güzel bir videoydu, heyecan vericiydi. Yapımcılar sinematiklerde yapılan çizimlerde, artık son noktalara gelmek üzereler. Öyle ki asker ve çevre çizimlerini gerçeğinden ayırt edemedim, çok etkileyiciydi. Hemen ayarlara girdim, PC’min bazı detayları kaldıramayacağını bildiğim için, orta seviye üzerine kurulu bir grafik ayarlaması yapacaktım. Beklediğim olmuştu; Texture Quality’de, High seçeneği yoktu. Belki de bu durum fizik kartının olması halinde, High yapılabiliyordu. Bana öyle geliyor ki, bundan sonra çıkacak birçok oyunda, bu tür olaylar ile karşılaşacağız. Bizi fizik kartı almaya yönlendireceklerdir. Ses ayarlarına geçtiğimde ise, oldukça detaylı seçeneklere sahip olduğumuzu gördüm. Ses kalitesi; Low, Medium, High, Extreme diye dörde ayrılıyor. Ses kartım tanrıya şükür ki iyi; hemen Extreme yaptım.

Go Go Go

Ayarları hallettikten sonra oyuna başladım. Üç asker bizden önce, paraşütle atlıyor. Onların atlamasını izlemek, gerçekten çok zevkli oldu. Motion Capture teknolojisi müthiş derecede üst düzeyde. Askerlerin koşması, atlaması çok güzel yapılmış. Sıra bize geliyor ve bizde uçaktan aşağı atlıyoruz. Bulutlar kısa süre manzarayı izlememizi kesiyor ve ardından “Aman Tanrım” diyoruz. Uçsuz bucaksız bir şehir görüntüsü karşımıza çıkıyor. En uzak noktayı bile üşenmeden çizmişler ve gerçekten çok detaylı, görünmesi gerektiği gibi. Fareyi ne yöne çevirsek aynı detay, aynı uğraş ve çok gerçekçi bir şehir bize sunulmuş. İnsanın bu grafikleri görünce havada kalası geliyor. Fizik kurallarının gerektirdiği üzere, yere havalı bir iniş yapıyoruz. Uzaktan gördüklerimin ardından, zeminde bulunan grafikler beni pek memnun etmedi. Fizik kartının olmaması bazı detaylardan bizi kısıyor. GRAW’ın X360 versiyonu üzerinde çok daha uğraş verilmiş ve grafikleri PC versiyonundan daha iyi, ayrıca Third Person kamera açısını da bulunduruyor. Bu durum Ubisoft’un PC’yi, bu yapımda pek de takmadığını göstermekte. Askerler yeterli detayda, fakat bazı çizimlere pek uğraş verilmemiş. Kaplamalar Medium ayarda yetersiz kalıyor.