1/3

The Tomorrow Children

The Tomorrow Children

Can Furkan Gözütok
Can Furkan Gözütok 22.08.2014 - 17:46
Marksist sisteme dayalı bir toplum hayali
Yenilik ve değişim. Günümüzün bilgi çağına yön veren iki kelime. Bakıldığında oldukça normal karşılanan bu terimler, aslında başlı başına koca birer ansiklopediyi doldurabilecek niteliklere sahipler. Artık insanlar ve özellikle şirketler, hangi sektörde olurlarsa olsunlar, yenilikçi ve değişime açık bir şirket politikasına sahip değillerse, çökmeye hatta çürümeye mahkum olmuşlardır. Artık tüketiciler oldukça bilinçlendiler ve şirketler adına konuşmak gerekirse, tüketicileri "kandırmak" oldukça zor bir hal aldı.

The Tomorrow Children
Tabii bahsettiğim yenilikçe ve değişime açık terimleri, dünyada bulunan her sektör kadar oyun sektörü için de geçerli. Artık üçüncü parti olarak adlandırabileceğimiz oyun şirketleri, her ne kadar ana akımdan kopmayan oyunlar yapıyoruz imajını çizmeye çalışsalar da oyuncular, oldukça bilinçli bir şekilde onların oyunlarını almayarak verilebilecek en büyük cevabı vermekteler. Bütün bunlara rağmen ana akımı oluşturan oyunların başarılı olduğu ve olacağı gerçeğini de değiştiremeyiz tabii ancak, oyun sektörünün yenilenmesini ve daha da uç noktalara gidebilmesini istiyorsak, yenilikçi fikirleri her daim kucaklamalıyız.

Açık konuşayım. Günümüzden yaklaşık olarak 3 yıl önce, oyun sektörü bir tekerlek hatta tarih misali kendini tekrar etmeye başlamıştı. Tabii o dönemler özellikle Modern Warfare serisi, büyük bir hız kazanmış ve bunu gören diğer üçüncü parti firmalar, artık FPS savaşlarını günümüze getirmişlerdi. Tabii şimdi sokakta çevirdiğimiz neredeyse her oyuncu, artık farklı konulara ve dinamiklere sahip FPS'ler oynamak istediklerini söylemekteler. Titanfall'un veya Destiny'nin oyuncular tarafından bu kadar yoğun bir ilgiyle karşılanmalarının yegane sebebi de budur.

The Tomorrow Children
Evet, nerede kalmıştık, sektör günümüzden yaklaşık 3 yıl önce kırılması oldukça zor bir döngüye girmişti. İşte tam da bu anda sistemin savunma mekanizması devreye girdi ve bağımsız yapımcıların oyunlarıyla karşılaştık. Artık yapımcılar, üçüncü parti firmalar tarafından baskı altına alınmak istemiyor ve direk oyuncularla muhattap oluyorlardı. Bu sayede yaratıcılıkları kısıtlanmadan, yenilik ve değişim terimleriyle sarmalanarak daha önce görmediğimiz yegane ve "tek" oyunlar geliştirmeyi başardılar.

İşte Sony'nin Gamescom konferansında, yenilikçi bir oyunla daha karşılaştık. The Tomorrow Children, Playstation 4 sahipleri için özel olarak duyuruldu.

DEVAMI DİĞER SAYFADA
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>