1/2

The Golf Club

The Golf Club

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 20.04.2014 - 11:34
Erken gelen golf keyfi
Golf oyunları denince akla EA Sports’un geliştirdiği Tiger Woods serisinden fazlası gelmiyor olsa gerek. Zamanında bir Jack Nicklaus vardı hatırladığımız, o da çok eskilerde kaldı. Ülkemizde de popüler olmayan bu spor (tabi ki bu satırları okuyan işadamlarını saymıyorum), en azından oyun olarak biraz küçük de olsa bir hayran kitlesine sahip. EA Sports’un Tiger Woods ismini kullanmayacak olması ve 2014 içerisinde bir golf oyunu çıkarmayacak olması, firmanın önemli oyunlarını düşük sistemli konsollara portlayan HB Studios’un işine gelmiş gibi görünüyor.

Daha önce FIFA 12’nin Wii portu gibi birçok spor oyunu hazırlayan HB Studios, bu senenin boşluğunu fark etmiş olacak ki, PS4, Xbox One ve PC için bir golf simülasyonu hazırlıyor. Biz de Steam üzerinde erken erişime açılan The Golf Club’a bir bakalım dedik. Öncelikle oyunun 0.1 versiyonunu denediğimizi belirtelim. Yani oyunun geliştirme aşamasının çok başlarında olduğunu belirtelim.

The Golf Club

Sakin doğada demir sopalı adamlar


Sade bir menü tasarımına sahip olan oyun, henüz bir resmi turnuva vb. oynamanıza imkan tanımıyor. Golfçümüzü basit bir şekilde kişiselleştirip oyuna dalıyoruz. PC’de kontrol tamamen fareyle hallediliyor. Sol tuşa basılı tutup farenizi geri çekiyor ve ileri itip topa vuruşu gerçekleştirebiliyorsunuz. Sağ tuşa basılı tutup sağa sola çekerek de topa vurmadan önce hedefi ayarlamak mümkün. Fakat henüz topa yüzde kaç güçle vurduğumuzu gösteren bir seviye barı bulunmuyor. Sadece topa vurduktan sonra bu yüzdeyi ve topun kaç yard öteye gittiğini sağ alttan öğrenebiliyoruz. Oyunun belki de biraz zor olmasının nedeni bu. Ancak ilerki versiyonlarda böyle bir seviye barı konur mu orası bilinmez.

The Golf Club
The Golf Club, oyuna girerken de belirtildiği gibi Unity oyun motorunu kullanıyor. Ancak çok da güçlü olmadığını düşündüğümüz bu motor, The Golf Club’da oldukça yeterli bir görsellik sağlıyor. HB Studios’un asıl üzerinde çalışması gerekenin kullanıcı arayüzü olması gerektiğini belirtelim. Çünkü topa nasıl vurduğunuzun kontrolü, sizin değil de daha çok bilgisayarın kontrolündeymiş gibi hissettiriyor. Golf sahalarından da bahsetmeden olmaz. HB Studios’un asıl öne çıkarmak istediği özellik de golf sahalarıyla ilgili. Oyun sizin için rastgele oluşturulmuş golf sahaları sunabiliyor. Böylelikle de oyun, bir yerden sonra aynı sahalarda oynaya oynaya sıkıcı hale gelmemiş oluyor.

Devamı diğer sayfada
>>>>>>>>>>>>>>>>