Ruslardan Yeni Oyun Konsolu

Tunay Şahin 3.04.2024 - 15:26
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Xbox ve PS5'e rakip olacak yerel bir video oyun konsolu geliştirmek için harekete geçti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Xbox ve PS5 gibi popüler oyun sistemlerine yerel bir rakip yaratma vizyonunu açıkladı. Kremlin, Rusya'nın video oyun konsolu pazarına giriş yapacağını ve bu alanda küresel devlere rakip olmayı hedeflediğini duyurdu. Resmi açıklamalara göre, bu yeni girişimin arkasındaki amaç, Rus teknolojisini küresel eğlence teknolojisi sahnesine taşımak ve Rusya'nın video oyunu endüstrisinde daha etkili bir rol almasını sağlamak.

Rusya'nın Oyun Konsolu Girişimi: Xbox ve PS5'e Rakip Olacak Mı?

Putin'in talimatıyla, Rus hükümeti 15 Haziran'a kadar yeni video oyun konsolu donanımlarının yanı sıra taşınabilir cihazların geliştirilmesine yönelik adımlar atacak. Bu girişim, oyunlara ve diğer dijital içeriklere erişimi kolaylaştıracak bir işletim sistemi ve bulut sistemini de kapsıyor. Rusya'nın video oyun endüstrisine daha önceki yatırımlarına ek olarak, bu yeni proje, ülkenin teknolojik yenilik ve gelişimdeki kararlılığını gösteriyor. Hükümetin video oyun endüstrisini 2030'a kadar destekleyecek politikaları ve 50 milyar dolarlık devlete ait bir yayıncı ve geliştirici oluşturma planı, Rusya'nın bu alandaki hırslarını ortaya koyuyor.

Rusya'nın Oyun Konsolu Girişimi: Xbox ve PS5'e Rakip Olacak Mı?

Ayrıca, Rusya'nın League of Legends ve World of Tanks gibi popüler oyunları içeren bir e-spor turnuvası kurma kararı, ülkenin e-spor ve rekabetçi oyun arenasında da iddialı olduğunu gösteriyor. Rusya'nın video oyunları alanındaki geçmişi, Tetris'in yaratılmasıyla başlayan ve dünya çapında milyonlarca satış yaparak video oyunu tarihinde önemli bir yere sahip olan bir geçmişe dayanıyor. Bugün, ülke 65,2 milyon oyuncu ile Avrupa'nın en büyük oyuncu kitlesine sahip ve video oyunlarını bir spor olarak kabul eden ilk ülke olma unvanını taşıyor.

Putin'in Xbox ve PS5'e rakip olacak yerel bir oyun sistemi yaratma hamlesi, Rusya'nın teknoloji ve eğlence sektörlerinde daha güçlü bir varlık gösterme arzusunu yansıtıyor. Ancak, bu girişimin başarılı olup olmayacağı ve küresel pazarda ne derece rekabetçi olabileceği zamanla belirlenecek.

Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 25.04.2024 01:35
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.04.2024 18:39
AHAHAHAHAHA, gerçekten delüzyonel bu adam XD
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.04.2024 14:50
Yapılmasında fayda var çünkü bir iki firmaya mahkum oluyoruz ister oyun ister konsol bunun faydası hem fiatlar abartılmaz hemde seçenek artar ve firmalar daha kaliteli oyun üretirler.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.04.2024 13:48
Ben destekliyorum iyi yada kötü olması fark etmez en azından denesinler rekabet her zaman biz oyunculara yarar sağlar tekelleşmiş şirketler asla sana bana acımaz parasına bakar küçümsemeden önce unutmayın bunu
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.04.2024 19:14
Yorumlarda bilen bilmeyen Herkes bir şeyler yazıyor. Çoğunun aklı yok Fikri var.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.04.2024 08:31
Neden olanlamıyorlar ki oynuyacak oyun yok kardeşim sen ilk oyun sektörüne bi gir kanıtla kendini sonra konsol sektörüne gir oyun yoksa konsolu ne yapalım rafta tozlansın diye mi alacağız tamam konsol sektörüne girmesi de güzel bisey ama ana sorunu atlamışlar umarım anlarlar hatalarını
MK Okuru
MK Okuru 4.04.2024 23:39
Rus orijinli birçok yapım var zaten. Bir kısmı politik nedenlerle farklı ülkelerden piyasaya çıkış yapıyor ama varlar oyun dünyasında. Oyun dünyasının ilklerinden, tetris bir Rus abinin eseri.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Ruslardan Yeni Oyun Konsolu
İlginizi Çekebilir