Ninja Gaiden Black

Ninja Gaiden Black

Semih Sancar
Semih Sancar 3.06.2010 - 12:31
Ninja'nın muhteşem dönüşü
Platformlar XBox
Ninja Gaiden Black
  • Yapımcı - Yayıncı Tecmo - Tecmo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 92
Artılar Ekstra gelen şeyler oyuna müthiş uyumluluk sağlamış (Grafikler, boss'lar vb...).
Eksiler Kamera açılarında hala bir iyileşme yok.
Xbox için şu ana kadar çıkmış en iyi “action“ tarzı oyun olan Ninja Gaiden, Ninja Gaiden Black isimli yeni yapımla ile tekrar karşımıza çıktı. Fakat Türkiye’de Xbox pek bulunmadığı için eminim çoğunuz bu oyunu oynayamamıştır. Eğer bir gün Xbox alırsanız, alacağınız ilk oyun bu olsun diyor ve fazla konuşmadan, incelemeye geçiyorum.

Ninja Gaiden gerek oynanış, gerek akıcılığı ve görüntüleri ile bir çok Xbox sahibinin gönlünde taht kurmuştu. Zaten Ninja Gaiden, Xbox’ın PS2’ye karşı en büyük silahlarından biri. Çünkü Ninja Gaiden sadece Xbox konsoluna özel olarak yapıldı. Hatta Ninja Gaiden’i Xbox almak için geçerli bir neden olarak göstersem yeridir. Yapım türünün en iyi oyunlarınlarından. Yani God of War’da iliklerine kadar hissetiğiniz heyecanı, bu oyunda da fazlası ile hissedeceksiniz.

Aslında Ninja Gaiden Black yeni bir oyun değil. Sadece ilkinin devamı olarak nitelendirebileceğimiz bir eklenti paketi. Yeni boss’lar, yeni bir zorluk seviyesi ( İlk oyun easy mod’unda bile bazıları için çok çok zordu) yeni videolar, ilkinden daha gelişmiş grafikler ile karşımıza çıktı. Oynayanlar bilir; ilk oyundaki kamera sorunu Ninja Gaiden Black’ de hala devam ediyor. Neredeyse kafayı sıyıracak duruma geliyorsunuz. Kamera bazen uzağa mı, yakın mı gideceğini karıştırıyor ve duvara sıkışıyor. Kimileri bu sorun yüzünden Hayabusa’yı (yönettiğimiz karakter) göremeyip kolayca ölüyordu.

Yeni gelen zorluk mod’u ise kolayın kolayı diyebilirim, fakat Ninja Gaiden’in easy mod’u normal oyunlardaki normal gibi bir şey, bunu da eklemek istiyorum. Bu easy mod’u ise hemen açılmıyor. Eğer bir bölümde sürekli ölüp geçemiyorsanız, bilgisayar bunu algılıyor ve easy mod’unu sizin için açtığını belirtiyor.

Yeni gelen ekstra şeylerin arasında muhteşem combo’lar var. Bir de oyuna yeni bir mod eklenmiş “ Mission mode “ diye. Böylece önceki oyundaki normal story mod’u gelişerek karşımıza çıkmış. Yani yeni düşmanlar, yepyeni secret’lar ve boss’lar. Fakat dolaştığımız yer, ilk oyunun aynısı, sadece belirttiğim öğeler değiştirilmiş. Unlock ederek kazanabileceğimiz eski bir oyun var. Tabiî ki o oyun yıllar önce çıkmış olan, hatta atari salonlarında jetonlar ile oynanan, zamanının en eğlenceli oyunlarından biri olan Ninja Gaiden.

Sonuç olarak Ninja Gaiden, şu ana kadar yapılmış en iyi 5 aksiyon oyunu arasında ve kesinlikle kaçırmamanız gereken bir yapım. Muhteşem grafikleri, yeni silahları ve ekstraları ile konsolun başından kalkamayacaksınız.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.06.2020 11:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir