1/4

Killzone 3

Killzone 3

Berk İybar
Berk İybar 25.02.2011 - 09:22
Kimin haklı olduğuna değil, kimin güçlü olduğuna karar verme zamanı!
Platformlar PlayStation 3
Killzone 3
  • Yapımcı - Yayıncı Guerrilla - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,First Person Shooter
Merlin Puanı 89
Artılar Tamamıyla Türkçe! Önceki oyunlara nazaran, çok daha iyi grafikler. Farklı ve büyük haritalar. Oyuncuyu zorlayan düşman yapay zekası. Elden geçirilmiş kontrol sistemi.
Eksiler Co-Op online desteği yok. Hikaye modu hemen bitiyor.
Londra’da gerçekleştirilen PlayStation Experience adlı etkinlikte Killzone 3’ü Türkiye’ye gelmeden enine boyuna oynama fırsatımız oldu. Bir tam günü Killzone 3’e ayıran Sony, oyununa ne kadar güvendiğini gösteriyor. Orada bulunduğumuz süre içinde Killzone’un yapımcılarıyla görüşme ve oyunu onların ağzından duyma ayrıcalığını elde ettik. Tabii multiplayer testlerde onlardan birkaç tanesini de öldürmüşsek o da bizim artımız olsun.

Her konsolun amiral gemisi olarak adlandırılan özel birkaç oyunu vardır. Killzone da PlayStation 3’de bu kategoriyi en iyi kullanan birkaç oyundan biri. Bu oyunlar hem oyuncuların o platforma geçmesini teşvik eder hem de birinci parti geliştiriciler tarafından sonuna kadar desteklendiği platformun gücünü en iyi şekilde yansıtır ve adeta boy gösterisinde bulunur. Killzone dediğimizde ise aklımız gelen şeyler saydıklarımızdan farklı değil. Teknik olarak zirve, görsel açıdan şölen, en profesyonel oyuncuları bile etkileyebilecek multiplayer özelliği ve akıllardan uzun süre çıkmayacak bir savaş ortamı Killzone 3’te oyuncuları bekliyor.

“BANA YALVARACAKSINIZ”

Bir önceki oyunda Helghast isimli uzay Nazilerine karşı amansız bir mücadele veriyorduk. Oyunun sonunda kötü adamları yakalayıp bir de üzerine Visari isimli karakterin didaktik bir konuşmaya maruz kalıyorduk. “Beni yakaladınız ama kaosu ben engellerim. Benim başa geçmem için yalvaracaksınız” tarzında Hitlervari bir konuşmayla kahramanımızın kafası karışmıştı. Yeni oyun dönemsel olarak Killzone 2’nin hemen sonrasında gelişen olayları ele alıyor. Liderlerinden yoksun şekilde hain planlarına devam eden Helghastlar’ın iç dünyasını biraz daha yakından görüyoruz.

Killzone 3
Politik gerilimler ve iç çatışmalar Helghast arasına anlaşmazlığa neden olsa da insanlara saldırma arzularından hiçbir azalma görülmüyor. Hikaye anlatımında farklı teknikler denese de Killzone 3’ün bu alanda çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Aksiyonun bu kadar tavan olduğu bir oyunda araya giren bilgi içerikli videolar hem karakterlerin gelişimini gösterirken hem de savaşın arka planını bize yaşatmaya çalışıyor. Ancak Gears of War 2’den tanıdığımız bu karakter gelişimi ve duygusallık boyutu karakterlerle özel bağ kurmaktan biraz uzak ve kopuk duruyor. Zaten Killzone’u hikaye anlatım açısından öne çıkacak bir oyun olmasını beklemek yanlış.

Senaryo gereği insanlık azınlık durumunda. Düşmanların sayıca üstün olması ve mekanlara onların hakim olması gibi özellikler savaşın boyutunu da değiştirmiş. Bir önceki oyunda gözümüzün alıştığı pastel ve sepya renkler ile grafik sunumu Killzone 3’te de yerinde duruyor. Ancak açık alanların arttığı çatışmalarda kar, orman gibi farklı hava koşulları ve mekanlar mevcut. Yapımcılar tek renkliliği kırmak adına farklı kaplamalara ve renk paletlerine yer vermişler. Bu gelişmelerle birlikte oyunun çift katman blu-ray’de 43.8 GB kapladığını belirtelim. Herhangi bir ön kurulum gerektirmeyen oyun, yüklemeleri sinematiklerin gösterimi sırasında halletmesi açısından oldukça avantajlı durumda.