1/2

Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Hogwards'ın gururu Harry, dördüncü kez karşımızda
Platformlar PC
Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar Roman hayranlarına filmin atmosferini gayet güzel yansıtıyor. Seslendirmeler ve müzkler çok başarılı.
Eksiler Fazlasıyla basit ve kendini tekrar eden bir oynanış. Bulmacalar çok basit. Kamera açısı ve kontroller kimi zaman oyuncuyu zorluyor.
Fantastik romanların en genç ismi olan Harry Potter’ın dördüncü filmi sinemada gösterime henüz girmişken, filmin ve romanın hayranlarını oyunsuz bırakmamaya yemin etmiş olan yayıncı Electronic Arts, Harry Potter: Goblet of Fire isimli yeni oyunlarını piyasaya sürdü. Tıpkı daha evvelki oyunlarda olduğu gibi, filmi sinemada izlemeden evvel meraktan yerinde duramayanlara hem hikayenin atmosferini yaşatmak hem de edinilecek birkaç ipucu için tam bir hafta evvel oyunlarını raflara dizdiler.

Hikayenin her bölümünde Harry ve arkadaşları büyü konusunda biraz daha yol almış ve her defasında daha korkutucu ve daha güçlü yaratıklara, büyücülere karşı mücadele vermişlerdi. Goblet of Fire da bu olguyu bozmuyor ve diğer üç filme, oyuna nazaran daha karanlık, daha hareketli ve daha korkucu bir atmosfer sunuyor. Filmi henüz sinemada izlemeye fırsat bulamamış, en azından oyununu oynayarak kendilerini nelerin beklediğini öğrenmek isteyen oyuncular için derde deva olan yapımın filme ait herhangi bir video içermiyor oluşu ise kötü yanı.

Carpe Retractum

Serinin dördüncü oyunu gayet sade ve çizimlerden oluşan bir video ile başlıyor. Hogwards’da bu sene oldukça büyük mücadelelere sahne olacak olan büyücülük yarışması yapılıyor ve şölenler başlamadan evvelki gece çadırların arasında sessizce ilerlemekte olan tehlikeyi önceden sezen kahramanlarımız ormanın içinde buluyorlar kendilerini. İlk bölüm deyim yerinde ise damdan düşer gibi başlıyor ve bir anda kendimizi kertenkeleden bozma yaratıklarla mücadele ederken buluyoruz.

Klavyeden gayet kolayca kontrol edilebilen oyunumuzda “Z” tuşu ile toplanması gereken objeleri kendimize doğru çekebiliyor, “X” ile basit büyümüz olan minik büyülü toplar atıyoruz. “C” tuşu ise oyunun o anında karşımıza çıkan düşmana ve objeler göre değişiklik gösteren bir yapı sağlıyor. Temelde cisimleri hareket ettirme, kapıları açma ya da yangın söndürmek için su büyüsü gibi seçenekler içeren bu tuş, en çok işimize yarayan büyüleri içeriyor. Normal ok tuşları ile de karakter kontrolünü sağlarken, bizi sürekli en iyi açıdan takip etmeye çalışan kamera ise çevrilip değiştirilemiyor.

Bizler büyü yaptıkça ve düşmanları alt ettikçe aşağıda bulunan minik bar dolmaya başlıyor. Eğer yeteri kadar düşmanı büyü ile öldürürsek dolan bu bar sayesinde tüm karakterlerimiz geçici süre için oldukça güçlü hale getirebiliyoruz. Bar dolduktan sonra oyunun herhangi bir anında (bu anı özellikle çok düşmanla çevrili zamanınıza denk getirseniz daha iyi olur.) “S” tuşuna basarak aktif ediyoruz ve tüm karakterler gerçek vuruş güçlerinin çok üstünde büyü yapabiliyorlar.

Bilmemiz gereken minik ayrıntı da yollarda kuytu köşelerde bulacağımız ve bizden bucak bucak kaçan minik kurbağaların önemi. Oyun içinde herhangi bir karakterimizin yaşam gücü sıfırlanırsa yere yığılıyor ve kısa bir süre sonra topladığımız bu kurbağalardan bir tanesini eksiltip tekrar canlanıyor. Yani oyunun başında ileriki bölümlere nazaran daha kolay bulunan bu kurbağaları es geçmesek iyi olacak.

Aqua Eructo

İlk bölümden itibaren gözümüze çarpan aşırı efekt ve renk cümbüşü içinde ilerleyen oyunun her an birşeyler toplamak üzerine kurulu. Karşımıza çıkan hemen her obje, yaratık ateş etmemiz halinde çevreye sayısız renkli fasulyeler fırlatıyor. Bunların haricinde sağda solda gizlenmiş küçük heykellere de vurmamız halinde yine renkli fasulyeler fırlıyor. Bu fasulyeleri topladığımız zaman bölüm sonlarında bize sunulacak olan büyü kartlarını açabiliyoruz. Diğer oyunları denemiş olanların kolaylıkla tahmin edeceği üzere Goblet of Fire’da her kartı açabilmek için yeterli sayıda fasulye toplamamız gerekiyor. Açtığımız kartlar her bölüm öncesinde karakterlere dağıtılmak üzere sunuluyor. +10 güç puanı ya da daha güçlü büyüler yapmak gibi pek çok seçeneğe sahip olan bu kartları bölüm başlarında üç karakterimizden herhangi birine en fazla üç adet olacak şekilde dağıtıyoruz.