Capes İnceleme

Murat Oktay 27.05.2024 - 19:44
Sıra tabanlı strateji oyunlarını seviyor ve PlayStation 5'de bulmakta zorlanıyorsanız, Capes inceleme yazımıza mutlaka göz atın.
Platformlar PC
Capes
  • Yapımcı - Yayıncı - Daedalic Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Sıra Tabanlı Strateji
Merlin Puanı 80
Artılar - Oyun dinamikleri
- TBS ile RPG öğelerini güzel kaynaştırmış
- Taktiksel anlatım
Eksiler - Kahraman çeşitliliği
- Bazı ufak grafik hataları

Capes İnceleme: Hatırlayanlarınız vardır, yaklaşık altı ay kadar önce Capes ön incelemesi yapmıştım. O yazımda da belirttiğim üzere sıra tabanlı strateji oyunlarına pek sıcak bakmıyorum. Hele ki PS5'de hiç bakmıyorum. Ancak Capes'in dağıtıcısı Daedalic'ten oyunun inceleme sürümü gönderilince göz atayım dedim. Zira ön inceleme sürümü, türe olan bakışımı biraz etkilemişti.

Capes İnceleme / PS5

Süper kahramanlar sadece Marvel çizgi romanlarının sınırları içinde değiller. Ancak Marvel etkisi ile çok daha fazla karşımıza çıkmaya başladıkları da bir gerçek. Süper kahraman denince benim aklıma Jupiter's Legacy ve The Boys yapımlar geliyor. Ancak Umbrella Academy ve Heroes gibi yapımları da unutmamak lazım.

Capes İnceleme - 1

Capes İnceleme

Kanun kaçağı olarak görülen bir dünyada süper kahraman olmak pek kolay değil. Yaşadığımız şehir King City'nin yönetimini ele geçiren kötü bir organizasyonun bizler gibi tüm güçleri olan herkesi ana hedefi olarak göstermiş ve demir yumrukla bölgeyi kontrolüne almıştır. Bize düşenin ne olduğu da son derece açık. Daha önce tek başlarına kalan kahramanlar, bu acımasız şirkete ve onun yaptıklarına dur demek için bir araya gelmeye başlıyor.

Capes adı ile bir araya gelen ekibimizin tüm üyelerinin hepsinin kendine has münhasır özellikleri olsa da bir araya gelmedikleri sürece başarılı olmaları pek mümkün görünmüyor. Çığır açan bir hikayesi olmasa da sonuçta bir süper kahraman hikayesi ve benim için göz atmaya değer.

Güçleri sınırsız olmasa da normal bir insana oranla çok daha üstün yetenekleri olan bir süper kahraman oyunun belirli sayıda hamle ve eylemle sınırlandırılmasının nasıl bir sonuç getireceğinden emin değildim. Diğer taraftan Spitfire'ın ilk oyunu olması da endişelerimi daha da artırıyordu. Daha önce PC'de deneyimlemiş olsam da Capes, benim PS5'deki ilk TBS (sıra tabanlı strateji) deneyimim olacaktı. O sebeple kısa yükleme süresinin hemen ardından oyuna daldım. Gerekli deneyimi elde edene kadar da başından kalkmadım. Bir baktım saatler saatleri kovalamış bile.

Capes İnceleme - 2

Capes İnceleme

Oyunu basitçe açıklamak gerekirse bize verilen görevleri teker teker tamamlamamız gerekiyor. Ancak bunun ilk aşamada çok da kolay olmadığını söylemem lazım. Zira başladığımızda sadece iki karakterimiz olsa da tüm yetenekleri açık değil. Zira onlar da henüz hepsini bilmiyorlar. İlerleyişimiz süresince yeni yetenekleri ortaya çıkarıyor ve onları nasıl daha verimli bir şekilde çözeceğimizi görüyoruz.

Artık tek başımıza olmadığımız için de bunları kullanırken de sadece kendimizi değil, tüm ekibi düşünmemiz gerekiyor. Sıra tabanlı strateji oyunu olduğu için karşımızdakinin hamlesine bağlı olarak, kimi zaman saldırmak ya da kaçmak yerine zarar görebilecek bir ekip arkadaşımızı kurtarmaya çalışmak daha anlamlı olabiliyor.

Ana senaryo boyunca oynarken, her yeni görevden önce yararlanabileceğiniz bir yetenek havuzu oluşturan yeni kahramanlarla tanışıyoruz. Her kahramanın tüm partiye farklı faydaları var. Nasıl oynamak istediğinize bağlı olarak, yeterli destekle dengeli bir saldırı veya sadece tam karşıdan bir saldırı olsun, ilerledikçe onları tanımaya ve yeteneklerinden daha etkin bir şekilde faydalanmaya başlıyoruz. Bu da düşmanların size daha zor verebilecek olması anlamına geliyor.

Capes İnceleme - 3

Capes İnceleme

Başta, kahraman havuzumuzda sadece iki kişi var: Rebound ve Facet. Bu ikili oyunun temel mekaniklerini öğretebilmek için tasarlanmış. Ancak ilerledikçe daha fazlası da ekibinize ekleniyor. Hepsinin kendine has hikayesi ve yeteneği var. Göreve bağlı olarak da bu havuzdan en uygun olanı seçebiliyoruz.

RTS oyunlarının genel bakış açışı izometrik görseller burada da bizlerle. Izgara tabanlı savaş arenalarında hareket etmek için hareket puanlarının yanı sıra başlangıçta iki de aksiyon puanı alıyoruz. Bu puanların hepsini kullanmak zorunda değiliz ama en efektif sonucu elde edebilmek için  limitli puanlarımızı sonuna kadar kullanmak en mantıklısı. Bu da bir hamle yapmadan önce iki defa düşünmemiz gerektiği anlamına geliyor. Temel saldırıların yanı sıra, düşmanları etkisiz hale getirebilir, müttefiklerinizi vuruşlarında ekstra hasarla güçlendirebilir, düşman saldırılarını engelleyebilir, düşmanlara savunmasızlık gibi zayıflatıcılar uygulayabilirsiniz. Tüm bunları düşündüğümüzde aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek olduğunu görebilirsiniz.

Tüm yeteneklerin yanında bir de ultimiz var. Ultiyi açabilmek için her karakterin farklı bir yöntem izlemesi gerekse de bazı savaşları kazanabilmek için kullanmamız şart. Zira bu özellik, bir seferde birden fazla düşmana büyük hasar verebilir. Özellikle ardı arkası kesilmeyen düşman dalgalarında rakibimizi yok etmek ya da zayıflatmak için harika bir çare olabiliyor.

Capes İnceleme - 4

Capes İnceleme

Şu ana kadar sadece bizim yapabildiklerimizi anlattım. Bir de düşmanlarımız var. Kimileri kaba kuvvet, kimileri silahlarla saldırırken kimilerinin de özel güçleri bulunuyor. Düşmanlarınız genelde size saldırı düzenlemeden önceki turda ne yapacağını gösteriyor. Örneğin kaldırımdan söktüğü taşı size fırlatmadan önce bir tur beklemek zorunda. Bu da size savunma yapmak ya da kaçabilmek için bir turluk avantaj sağlıyor gibi görünse de öyle durumlar oluyor ki kendinizi ya da takım arkadaşlarınızı kurtarmak zorunda kaldığınız anlar olabiliyor.

Görevleri ve yan hedefleri tamamlayarak, kahramanlarınızı yükseltmek ve yeni yeteneklerin kilidini açmak için kullanabileceğiniz XP kazanıyoruz. Savaşarak kazanacağınız deneyim puanları ile ekibinizi geliştirebiliyorsunuz. Bu demek değil ki oyun ilerleyen bölümlerde daha kolay geçecek. Her yeni görev bir öncekinden daha zorlu oluyor. Kimi zaman birden fazla görev aynı anda çıkabiliyor. Savaş öncesi verilen brifinge bağlı olarak uygun karakterlerinizi belirleyerek göreve çıkabilirsiniz. Ancak uygun yeteneğiniz yoksa ya da yenilirseniz diğer görevi tamamlayarak deneyim puanı alıp, karakterlerinizi yükseltin derim. Bu sayede başarışız olduğunuz görevi tamamlayacak yeteneklere sahip olabilirsiniz.

Capes, oldukça keyifli bir sıra tabanlı strateji oyunu. Benim gibi bile türü sevmeyenleri başına uzun süre bağlayabiliyor. Sunduğu çok sayıdaki seçenek ile her görevi farklı yöntem ve kahramanla bitirebilme şansına sahipsiniz. Ufak tefek kamera hatalarını göz önüne almazsak, Capes, türü sevenlerin göz önünde bulundurması gereken bir yapım olmuş.

Capes İnceleme - 5

Capes İnceleme

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2024 22:26
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.05.2024 06:14
Bir ara bakarım abi, ilk yazdığında da ilgimi çekmişti. Çerezlik, aperatif bir şey.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.05.2024 21:12
4. diablo faciası. kapak fotosundan belli.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Capes
İlginizi Çekebilir