Ana Sayfa   PC   PS3   PS4   X360   Wii   iOS   PSP   PS Vita   DS   3DS   Röportaj   Teknoloji   Makale   Anket       MK TV      
 

Amnesia: The Dark Descent > İnceleme

Baran Buğra Özden - 21.09.2010 14:12:00

Amnesia: The Dark Descent

Bazı şeyler unutulmamalıdır...

Adım Daniel, Londra-Mayfair'de yaşıyorum. Peşimde bir gölge, bir lanet var. İlacın etkisi vücuduma yayılırken bilincimi kaybediyorum. Her yer bulanık, etraf kararıyor ve daha hızlı hareket etmeliyim...

Amnesia, Penumbra'nın yapımcıları Frictional Games tarafından geliştirilmiş bir macera / korku oyunu. 1930'lu yıllarda Brennenburg adlı bir kalede geçmekte. Bir avuç İsveçli tarafından kurulan Frictional Games, kendi başlarına kurdukları ve geliştirdikleri oyun motoru olan "Newton Game Dynamics"i kullanıyor. Bu motorun en büyük avantajı kullanıcının sadece basit kodları bilmesinin yeterli olması. Bu sayede kod bilmeyenler bile kendi çaplarında bir oyun yaratabiliyor. Bir diğer güzelliği ise her şeyin parçalar halinde yerleştirilebilir olması.

Yani yıkılabilir çevreye olanak sağlaması. Birinci şahıs kamerasıyla oynanan oyundaki hemen hemen her şeyi fareyle yapıyoruz. Kapıları açmak için bir tuşa basmak yerine fareyle kapıyı tutup sürüklüyoruz ya da çekmeceleri açıp içerisindekileri almak için yine aynı şekilde çekmeceyi tutup geriye doğru sürüklemek yetiyor. Hemen hemen her cismi tutup yanımızda taşıyabilir, çevirip etrafına bakabilir, kendimize yaklaştırıp uzaklaştırabilir ya da fırlatabiliriz. Bütün bunlar Newton Game Dynamics'i mükemmele yakın bir fizik motoru olmasını sağlıyor.Fizik motoru gayet başarılı, ama ya diğer özellikler?
 
Penumbra'nın grafikleri o zamanki oyunlara göre çok düşüktü. Amnesia'nın grafiklerinin Penumbra'dan neredeyse hiçbir farkı yok. Gölgelendirme çok vasat. Ne oynadığımız karakterin, ne de nesnelerin gölgesi var. Gölgesi olan nadir cisimlerin ise sadece belirli yerlere gölgesi düşüyor. Işığın bu kadar değerli olduğu bir oyunda gölgelendirmenin bu kadar zayıf olması düşündürücü.
 
Ses gayet başarılı. Özellikle Daniel korktuğu zaman aldığı derin nefesler, sessizce çığlık atması, gıcırdayan kapılar, düşmanınız sizi takip ederken duyduğunuz, kafayı yedirten o cızırtı sesi. Hepsi mükemmel. Fakat bir tahtayı başka bir tahtaya vurduğunuzda çıkan ses, bir tahtayı bir metale vurduğumuzda çıkan sesle aynı değildir. Önceki oyunlarda bu, Frictional Games'in bir çok övgü kaynaklarından biriydi. Maalesef ki Amnesia'da bunun geçerli olduğunu söyleyemeyeceğim. Frictional Games bu noktada biraz hayal kırıklığına uğrattı.
 

amnesia the dark descent pc macera inceleme


Önceki
Sonraki
MK Okuru
 
 
 
#101 MK Okuru, 25.12.2013 21:49 (0) - Alıntı yap
4 farklı son var ayrıca önemli olan grafiklerin
atmosferle uyumu bu konuda gaye başarılı birçok
korku oyunu bitirdim dead space outlast silent
hill penumbra ve bana göre hiçbiri korku
bakımından amnesiayı geçemez
#100 MK Okuru, 02.12.2013 20:46 (0) - Alıntı yap
Mükemmel! bir inceleme olmuş. Böyle bir oyuna 75 puan vererek
nasıl kişilerin oyun incelediğini sorgulattırdınız. Teşekkür
ederiz.
#99 MK Okuru, 06.11.2013 17:47 (0) - Alıntı yap
etkilemesi cok muthis fakat korku ilk oyununda daha coktu. bu
o kadar korkunc degildi domuzcuklar korkutmadı pek. bitek
mavili domuzcuk tırstırdı. surukleyicili ve mantık dolu bir
oyundu gercekten sahnesi muthis. grafigi ise o zamanları
bayaga anımsatmıs
Seviye: 1
#98 salih21, 12.10.2013 12:21 (0) - Alıntı yap
grafikler çok eski görünüyor ama oynarken bunu düşünemiyorsunuz çünkü atmosfer size nefes aldırmıyor oyun sizi o kadar etkiliyor ki tüyleriniz her daim saygı duruşu için bekliyor
#97 MK Okuru, 17.08.2013 00:29 (0) - Alıntı yap
Oyunu inceleyen şahıs grafiklerine 65 vermiş. En azından 85 olmalıydı. Mis gibi de grafikleri var oyunun. Bir korku oyununa göre gayet harika. Eğer daha iyisini yapacaksanız buyurun yapın da oynayalım ;)
#96 MK Okuru, 24.07.2013 07:56 (0) - Alıntı yap
oynadığım en korkunç oyundu hiç şüphesiz tavsiye ederim buna
benzer başka oyun bulamadığım için bitirdiğimden beri
boşluktayım
KİMLİK KARTI
75
Grafik: 65
Ses: 80
Oynanış: 85
76
Okur Puanı: (66 Kişi)
Puanın:
                                         

Yapımcı: Frictional Games

Yayıncı: Steam

Türü: Macera

Çoklu Oyuncu: Yok

Platform: PC

Artılar: Harika fizik motoru. Gayet başarılı sesler. Eski ve kasvetli kale atmosferini çok güzel yakalamışlar. Yaptığınız seçime göre üç farklı sonun bulunması.
Eksiler: Grafiklerin çok eskide kalması. Hikayenin Penumbra serisine göre daha kötü. Cevapsız kalan sorular. Üç farklı sona rağmen hiç birinin tatmin edici uzunlukta olmayışı.
Sistem Gereksinimi: 2.0 GHz işlemci, 2 GB RAM, Radeon HD veya GeForce 6 ve üstü ekran kartı